EnderUNIX Zabit

qmail İçin İçerik ve Eklenti Filtresi

Son Sürüm: 0.7.1

English

Zabit Nedir?

Günümüzde e-posta sistem yöneticilerinin hemen hemen en büyük problemi spam ve virus içeren maillerdir. Bu yüzden postalari, qmail'in kuyruguna girmeden önce önlemek için bir içerik filtreleyici ve eklenti kontrolu yapan bir program yazmaya karar verdik.

Zabit, qmail için yazilmis bir içerik ve eklenti filtreleyicidir. Hızlı ve küçük olması için C dili ile yazılmıştır.

Zabit projesi, zabit ve zabit-wrp olmak üzere iki modülden oluşmaktadır.

Zabit, içerik filtreleme ve eklenti kontrolu yapar. zabit-wrp ise, zabit ile birlikte bir virus tarayıcı kullanmak için kullanılır.

Çalışma Prensibi

Normal Senaryo:

qscanq-+---> ripmime |---> virus tarayıcı `---> [ qmail-queue | mail reddedilir ] zabit ile olan senaryo (virus tarayıcı olmadan): qscanq-+---> ripmime |---> zabit `---> [ qmail-queue | mail reddedilir ]

zabit ile olan senaryo (virus tarayıcı ile): qscanq-+---> ripmime |---> zabit-wrp -+--> zabit | `--> Virus Tarayıcısı `---> [ qmail-queue | mail reddedilir ]

zabit programi için sistemde qscanq'nun kurulu olmasi gerekir.

qscanq, ripmime kullanarak gelen e-postayı eklenti ve mesaj metni olarak ayrıştırır. Ayrıştırılan bu dosyaları clamav gibi komut satırından çalışabilen bir virus tarayıcısı ile tarar. Virus tarayıcısı herhangi bir virus bulamazsa qscanq gelen maili qmail-queue programına verir ve mai l qmail kuyruğuna eklenir. Eğer virus bulunmuşsa, qscanq hata mesaji döndererek qmail-smtpd'ye mailin reddedildiğine dair bilgi gönderir ve ma il istemcisine "Permanently Rejected" hatasi döner.

Zabit, qscanq'nun ripmime ile açtığı dosyalari tarar ve zabit konfigurasyon dosyalarında tanımlı ifadelere uyan mail içeriklerini, eklenti isimlerini ve uzantılarına uyan mailler için hata değeri dönderir.

zabit-wrp programı virus tarayıcısı kullanılan sistemlerde mesajı hem zabit'e hem de virus tarayıcısına gönderir. zabit-wrp, ilk olarak zabit' i çalıştırır. zabit'ten hata dönmezse virus tarayıcısını çalıştırır. Virus tarayıcıdan dönen sonucu qscanq ya iletir. Böylece gelen mailler hem virus taramasından hem de içerik filtresinden geçmis olur.

qSheff, qscanq yerine kullanilabilecek cok daha kolay ve kullanışlı bir yazılımdır. Karantine desteği, zabit-wrp olmadan spam taraması yapabilme özelliği ve daha performanslı mimarisi ile daha çok işinize yarayacaktır. qSheff için http://www.enderunix.org/qsheff/.

Zabit'in virus tarayicidan önce çalisma sebebi ise, eklentilerde isim, uzanti kontrolu yapabilmesidir. *.pif gibi virus içerebilecek dosyalar virus tarayiciya ulasmadan önce kesilir. Böylece sistem kaynaklari daha etkin kullanilmis olur.

Proje Haberleri

Yapılacaklar 

Desteklenen İşletim Sistemleri

İndirmek İçin

Kurulum:

Örnek Günlük Dosyası

Config Dosyaları

Mail Listesi

Hata Bildirimi

Yazar

Teşekkür

İlgili Linkler

(c) 2004, EnderUNIX Software Development Team Istanbul/Turkey