CEVIRENLER: Mesut UGURLU Umit Nevruz OZDEMIR

FreeBSD'ye Hoş Geldiniz!

Bu yazıyı okuduğunuza göre FreeBSD hakkında biraz fikir sahibisiniz ve ne yapabileceğinizi merak ediyorsunuz. Eğer yeni bir FreeBSD kullanıcısysanız daha fazla bilgi için bu dokümanı okuyabilirsiniz.

FreeBSD Nedir?

Genelde, FreeBSD 4.4BSD-Lite tabanlı "sanatsal" bir işletim sistemidir. Intel (X86) mimarisine sahip bilgisayarlarda çalışabildiği gibi DEC Alpha platformunda da çalışır.

FreeBSD internette büyük ve kapsamlı sitelerde kullanılır.

ve pek çoğu

FreeBSD neler yapabilir?

FreeBSD pek çok belirleyici özelliğe sahiptir. İşte bazıları:

FreeBSD California at Berkeley Üniversitesinin Computer Systems Research Group (CSRG) 'unun geliştirdiği 4.4BSD-Lite tabanlıdır, BSD sistem geliştiricilerinin seçkin bir ürünü olma özelliğini taşır. CSRG tarafından ortaya konan değerli çalışmanın yanında, FreeBSD geliştiricileride işletim sistemini gerçek zamanlı işlerde maksimun performansla ve güvenirlikte çalışması sağlamak için binlerce saatini harcamışlardır. Ticari bilişim devlerinin PC işletim sistemlerine güvenilirlilik performans gibi özellikleri sağlamağa çalıştıkları günümüzde, FreeBSD zaten bunları sağlamaktadır.

FreeBSD üzerine kurabileciğiniz yazılımlar sadece hayal gücünüzle sınırlıdır. Yazım geliştirmeden fabrika otomosyonuna kadar ticari bir UNIX le yapabiliyorsanız, FreeBSD dede yapabilme şansınız çok fazladır. Gözde araştırma merkezlerinde bilim adamları tarafından geliştirilen yüksek kaliteli  programlar nerdeyse masrafsız elde edilebilir. Bunun  yanında sayılari günden güne artan ticari yazılımlarda bulunmaktadır.

Çünkü FreeBSD'nin kaynak kodu genel olarak ulaşılabilirdir, sisteminizi uygulamalarınız veya projeleriniz doğrultusunda istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz, ve bu yol genelde büyük ticari firmaların izlediği bir yoldur. Aşağıda kişilerin FreeBSD'yi ne amaçlarda kullandıklarına dair birkaç örnek bulacaksınız::

FreeBSD kaynak kodu ve binary şekilde CDROM'da ve FTP ile elde edilebilir.. Detaylar için FreeBSD yi edinin 'e bakın.